ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

/

Φινάλε με 5η θέση για την Νόρα Δράκου με την 4Χ100μ. μεικτή * Δεύτερο «1-2» μέσα σε 4 λεπτά με Χρήστου – Μακρυγιάννη!

Κοινοποίηση
Tweet

Ασημένιο μετάλλιο με πανελλήνιο ρεκόρ ο Μάρκος!

Τελευταία ελληνική συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου ήταν στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4Χ100μ μεικτής γυναικών, όπου η τετράδα της χώρας μας κατέκτησε την πέμπτη θέση.

Πρώτη πήρε την θέση της στον βατήρα η Νόρα Δράκου που έπεσε στο ύπτιο. Η 32χρονη κολύμπησε το κομμάτι της σε 1:02.18 και έπειτα ακολούθησε η Χαρά Αγγελάκη με χρόνο 1:09.29 στο 100άρι πρόσθιο. Τρίτη αλλαγή για την Ελλάδα ήταν με την Γεωργία Δαμασιώτη, η οποία νωρίτερα είχε αγωνιστεί στον τελικό των 200μ πεταλούδα. Κολύμπησε το 100άρι πεταλούδα σε 58.23 και έδωσε την σειρά της στην Μαρίλεια Δρασίδου που έπεσε στο 100άρι ελεύθερο και κατέγραψε 55.35. Να τονίσουμε ότι και η Δρασίδου είχε τελικό νωρίτερα και ήταν στα 50μ πρόσθιο. Η τελική χρονομέτρηση της Ελλάδας ήταν 4:05.05 και κατέλαβε την πέμπτη θέση.

Απίστευτη εμφάνιση η Ελληνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό με 17 μετάλλια

ΝΕΟ ΝΤΑΜΠΛ!!

Το ελληνικό πάρτι συνεχίζεται στο Βελιγράδι και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, καθώς μετά το 1-2 των Κρίστιαν Γκολομέεβ και Στέργιου Μπίλα στα 50μ ελεύθερο, τώρα ο Απόστολος Χρήστου και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης έκαναν το 1-2 στον τελικό των 100μ ύπτιο.

Με δύο χρυσά μετάλλια θα αποχωρήσει από την σερβική πρωτεύουσα ο Απόστολος Χρήστου, καθώς επικράτησε και στα 50μ ύπτιο, αλλά και στα 100μ ύπτιο. Ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα ήταν φαβορί για το χρυσό μετάλλιο και επιβεβαίωσε τις προσδοκίες με εντυπωσιακή κούρσα. Τερμάτισε στο τρομερό 52.23, ενώ να θυμίσουμε ότι έχει 52.09 από το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022 και δεν επέτρεψε σε κανέναν άλλο αθλητή να του κλέψει την πρωτιά. Το 52.23 δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες για ένα μετάλλιο στο Παρίσι, κάτι που ο Χρήστου μας έχει συνηθίσει…
Σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης. Κατέγραψε 52.83 για να κερδίσει το αργυρό μετάλλιο, σημειώνοντας ένα μεγάλο ατομικό ρεκόρ, καθώς είχε 53.31. Να σημειωθεί ότι το ελληνικό 1-2 στο ύπτιο έγινε μόλις τέσσερα λεπτά μετά το 1-2 στα 50μ ελεύθερο των ανδρών. Απίθανα πράγματα με την Ελλάδα να παίρνει τέσσερα μαζεμένα μετάλλια σε 4 λεπτά!

ΚΑΙ Ο ΜΑΡΚΟΣ

Τρομερό τελευταίο 100άρι έκανε ο Δημήτρης Μάρκος στον τελικό των 400μ ελεύθερο, αφού πλασαρίστηκε στην δεύτερη θέση και κατάφερε να την διατηρήσει μέχρι το τέλος παρά την πίεση που δέχτηκε.

Ο κολυμβητής του Αλέξανδρος Μοράρη έκανα μια πολύ καλά στρατηγικά κούρσα και ανταμείφθηκε για αυτή. Αγωνίστηκε στην διαδρομή Νο2 του τελικού των 400μ ελεύθερο και ενώ ήταν έβδομος μέχρι τα 150 μέτρα, μετά ξεκίνησε να ανεβάζει εντυπωσιακά τον ρυθμό του. Τερμάτισε σε 3:47.44 για να καταγράψει πρώτη φορά στην καριέρα του επίδοση κάτω από το 3:48 και για καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ του Κωνσταντίνου Εγγλεζάκη που κρατούσε από το 2021 με 3:48.59. Η επίδοση αυτή του χάρισε το δεύτερο αργυρό μετάλλιο της καριέρας του σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, μετά το αργυρό που κατέκτησε στα 800μ ελεύθερο στην ίδια διοργάνωση. Πρωταθλητής Ευρώπης στέφθηκε ο Φέλιξ Όμπεκ (Αυστρία) με 3:43.24 και το χάλκινο κέρδισε ο Αντόνιο Ντιάκοβιτς (Ελβετία) με 3:47.62.