MORE SPORTS

/

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 4-3: Πρωταθλητές πινγκ πονγκ οι ερυθρόλευκοι για τρίτη σερί χρονιά και 17η στην ιστορία τους

Κοινοποίηση
Tweet

Δραματικός ο τελικός στην Α1

Πρωταθλήτρια Ελλάδας, για τρίτη σερί σεζόν και 17η στην ιστορία της, αναδείχθηκε η ομάδα πινγκ πονγκ ανδρών του Ολυμπιακού.

Στον μεγάλο τελικό της Α1 στο ΣΕΦ, διάρκειας σχεδόν πέντε ωρών, οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 4-3 τον Παναθηναϊκό ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Έτσι, μετά το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, οι ερυθρόλευκοι είναι πρωταθλητές Ελλάδας και σε επίπεδο Ανδρών, για τη σεζόν 2023-24.

Πιο αναλυτικά, στον συγκλονιστικό τελικό για την Α1 Εθνική στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός , με τον Πούκαρ, κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ, με 3-0 επί του Κωνσταντινόπουλου, όμως ισοφαρίστηκε σε 1-1 από τον Παναθηναϊκό, μετά από ήττα (2-3) του Σγουρόπουλου από τον Λεμπεσόν.

Στη συνέχεια της τελικής μάχης στο Φάληρο, οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-1, με τον Οβτσάροφ, με 3-1 κόντρα στον Γκιώνη, ενώ στο τέταρτο σετ, μετά από ήττα -με ανατροπή- (2-0, 2-3) του Πούκαρ από τον Λεμπεσόν, ισοφαρίστηκε ξανά με 2-2.

Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα (3-2) στον τελικό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, έπειτα από άνετη νίκη (3-0) του Οβτσάροφ επί του Κωνσταντινόπουλου, αλλά ισοφαρίστηκαν και πάλι (3-3), μετά από δύσκολη ήττα (2-3) του Σγουρόπουλου από τον Γκιώνη του Παναθηναϊκού.

Στο διπλό, με το σκορ του τελικού στο 3-3, ο Ολυμπιακός, με τους Οβτσάροφ και Πούκαρ, νίκησε με 3-0 τους Λεμπεσόν και Κωνσταντινόπουλο, έκανε το 4-3 επί των πράσινων και κατέκτησε στο ΣΕΦ το πρωτάθλημα.