Σε κακή μέρα ο Απόλλων έχασε από τον Χολαργό- Σούπερ νίκη ο Αίολος

Κοινοποίηση
Tweet

39ο πρωτάθλημα National League 1

Η μεγάλη νίκη του Χολαργού στην "Περιβόλα" επί του Απόλλωνα Πατρών Πάτρας ξεχώρισε στα σημερινά παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής του Β' ομίλου της National League 1, ενώ στην Αχαΐα σημειώθηκα και το άλλο ξεχωριστό αποτέλεσνα, με τον Αίολο Αγυιάς να καταφέρνει να "λυγίσει" τη δυνατή και νεανική ομάδα των Σοφάδων.

Τα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής του Β' Ομίλου της National League 1 έφτασαν στο τέλος τους, με τον ΑΟ Αίολος Αγυιάς Πατρών να επικρατεί άνετα με 74-68 επί του ΓΣ Σοφάδων στο Δημοτικό Γυμναστήριο Παναγιάς Αλεξιώτισσας. Ο Ηλυσιακός ηττήθηκε από τον Εθνικό Λιβαδειάς με 88-75, στο ντεμπούτο του Νίκου Παππά, ενώ σε ένα πραγματικό ντέρμπι, ο ΧΟλαργός "άλωσε" την "Περιβόλα" και πήρε μεγάλο δίπλό από τον Απόλλωνα.

Αίολος Αγυιάς - ΓΣ Σοφάδων 74-68: Ο Αίολος Αγυιάς Πατρών πήρε σημαντική νίκη με 74-68 απέναντι στον ΓΣ Σοφάδων στο Δημοτικό Γυμναστήριο Παναγιάς Αλεξιώτισσας. Οι Πατρινοί έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, εξασφαλίζοντας το θετικό αποτέλεσμα στη 3η αγωνιστική του Β' Ομίλου.

Εθνικός Λιβαδειάς - Ηλυσιακός 88-75: Ο Εθνικός Λιβαδειάς νίκησε με 88-75 τον Ηλυσιακό, στο ντεμπούτο του Νίκου Παππά στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Παρά τις προσπάθειες του Ηλυσιακού, ο Εθνικός ήταν ανώτερος και πήρε τη νίκη με διαφορά.

Χολαργός - Απόλλων Πατρών 71-67: Σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι, ο Χολαργός επικράτησε με 71-67 του Απόλλωνα Πατρών. Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Χολαργό να εξασφαλίζει τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Δεκάλεπτα: 16-19, 40-43, 59-55, 76-71

Αίολος Αγυιάς Πατρών (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 8, Φραντζής 23 (7), Νιφόρας 6, Μπαρδάκας 20, Χονδρόπουλος 11 (3), Μαντίκος 5, Οικονομόπουλος 3 (1), Οικονομίδης, Χριστοφοράτος.

ΓΣ Σοφάδων (Κακλαμάνος ): Δήμος 4, Καμπερίδης 16, Χαντζής 14 (2), Μπουντούρης 12 (2), Πασαγιάννης 3, Νικολής 6, Γρυλλής 2, Επαμεινώνδας 14 (3), Παπανικολάου, Γκιγκαούρι, Κουτσιόγκουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ

Ένα μπλακ-άουτ στα τελευταία τρία λεπτά στοίχισε για την ομάδα μας η οποία έχασε εντός έδρας, με 71-67 από τον Χολαργό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της National League 1 .
Η ομάδα μας ηταν μπροστά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα κατά την διάρκεια του αγώνα ωστόσο στο τέλος δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα και γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα, ενώ από το 8ο λεπτό στερήθηκε τον Δημήτρη Μάρκου που τραυματίστηκε κάτω από το μάτι με αποτέλεσμα να βρεθεί στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ρίου για ιατρικές εξετάσεις και να μην αγωνιστεί ξανά.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε πάλι δυνατά προηγήθηκε με 5-0 στο 2΄ και χάρη στην καλή άμυνα κράτησε τον Χολαργό χωρίς πόντο για σχεδόν τέσσερα λεπτά και σε αυτό το διάστημα προηγήθηκε με 10-0.
Η ομάδα μας είχε γρήγορο ρυθμό, σωστές επιλογές στην επίθεση και τον Θανόπουλο σε καλή μέρα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 12-5 στο 6΄ και 22-8 στο 2΄.
Ο Χολαργός στα τελευταία δυο λεπτά εκμεταλλεύτηκε ορισμένα λάθη, αλλά και τον τραυματισμό του Μάρκου στο μάτι και μείωσε σε 22-12 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Οι δύο ομάδες έμειναν «άσφαιρες» στα πρώτα 2,5 λεπτά του δευτέρου δεκάλεπτου με τον Απόλλωνα BSS να διατηρεί το προβάδισμα με 26-17 στο 14΄. Ο Χολαργός προσπάθησε να ροκανίσει την διάφορά παίζοντας κυρίως κάτω από το καλάθι και κατάφερε να μειώσει σε 28-24 στο 16΄.
Ο Ντράσκοβιτς του Χολαργού έκανε ζημιά κάτω από την ρακέτα και μείωσε σε 31-29 και 33-32 στο 19΄ με το ημίχρονο να κλείνει με 34-32 υπέρ της ομάδας μας.
Στο β΄ ημίχρονο, η ομάδα μας-χωρίς τον τραυματία Μάρκου που μετέβη στο νοσοκομείο για να κάνει ιατρικές εξετάσεις- ο Χολαργός ισοφάρισε σε 34-34, όμως σε εκείνο το σημείο υπήρξε αντίδραση και με ένα σερί 5-0 προηγηθήκαμε με 39-34 στο 22΄.
Ο Χολαργός «απάντησε» με σερί 6-0 και για πρώτη φορά βρέθηκε μπροστά με 40-39 στο 24΄.
Η ομάδα μας βρήκε αντίδραση και με 2 σερί τρίποντα από τον Θανόπουλο έκανε το 48-40 στο 25΄. Ο Χολαργός δυσκολεύτηκε στη συνέχεια, αφού ο Απόλλωνας έκλεισε τους διαδρόμους και δεν άφησε πολλά περιθώρια κάτω από το καλάθι με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 53-40 στο 28΄. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν το τελευταίο δίλεπτο και μείωσαν σε 57-49 που ήταν και το σκορ του γ΄ δεκαλέπτου.
Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας διατήρησε το προβάδισμα με 57-53, έλεγξε τα ριμπάουντ και με επιθετικές αιχμές τους Χαϊκάλη και Θανόπουλο , προηγήθηκε με +10 (63-53) στο 33΄. Οι φιλοξενούμενοι πάλι παίζοντας κάτω από την ρακέτα, μείωσαν σε 65-60 στο 37΄και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι.
O Χολαργός με σερί 5-0 και αφού εκμεταλλεύτηκε άστοχα σουτ της ομάδας μας ισοφάρισε σε 65-65 στο 38΄ και με 68-67 στα 53,6΄πριν το τέλος. Η ομάδα μας αστόχησε στις δύο τελευταίες επιθέσεις και έτσι ο Χολαργός έφτασε στη νίκη με 71-67.
Tα 10λεπτα:22-12, 34-32, 57-49, 67-71.
Η ομάδα μας δεν είχε καθαρό μυαλό, ο Μολφέτας έκανε λάθος πάσα και στην επόμενη επίθεσή ο Χαϊκαλης αστόχησε μόνος του να μειώσει και έτσι ο Χολαργός έφτασε στη νίκη με 71-67.