ΜΠΑΣΚΕΤ

/

«Ψυχάρα» ο Απόλλων νίκησε με 74-68 τον Πανελλήνιο- Ηττα για Αίολο & Προμηθέα 2014

Κοινοποίηση
Tweet

39ο πρωτάθλημα National League 1

Με πολύ καλή επιθετική συγκομιδή στο β΄ ημίχρονο (συνολικά 41 πόντους) o Απόλλων Πατρών επέβαλε τον ρυθμό της και νίκησε με 74-68 τον Πανελλήνιο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της National League 1 (τρίτη κατηγορία) και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Mε την τριπλέτα Ζούμπου (18π.), Μολφέτα (14π.) και Χαϊκάλη (11π.) να είναι οι κορυφαίοι επιθετικά κατέκτησε την 2η φετινή νίκη.

Στο αγωνιστικό μέρος και στο πρώτο δεκάλεπτο, τα πρώτα λεπτά ηταν ντέρμπι με τον Απόλλωνα να παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά με 6-5 στο 3΄, όμως ο Πανελλήνιος αντέδρασε και παίζοντας κυρίως κάτω από το καλάθι, έκανε το 10-8 στο 5΄ και το 13-8 στο 7΄.

Ομως με τον Αναγνωστόπουλο να σημειώνει 6 σερί πόντους ισοφάρισε σε 16-16 που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο β΄ δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν, ο Πανελλήνιος πήρε προβάδισμα με 23-20 και με τρίποντο του Παπαφωτίου ο Απόλλων μείωσε σε 23-25 στο 14΄. Λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στον Πανελλήνιο να κάνει ένα γρήγορο 4-0 και να προηγηθεί με 29-23 στο 15΄.
Ο Ζούμπος με τρίποντο έκανε το 26-29, αλλά μέχρι εκεί, καθώς ο Πανελλήνιος είχε βρει «τρύπα» στην άμυνα της ομάδας μας και σερί 5-0 πήρε προβάδισμα με 34-26 στο 18΄. Ο Απόλλων BSS μείωσε σε 33-36, ο Μολφέτας στην τελευταία επίθεση είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έτσι το ημίχρονο έληξε 33-36.
Στο β΄ ημίχρονο ο Απόλλων ξεκίνησε δυνατά, με σερί 7-0 πήρε προβάδισμα με 42-38 στο 23΄ και με τρίποντο του Ζούμπου έκανε το 45-40. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, ο Πανελλήνιος χτύπησε κάτω από το καλάθι, ισοφάρισε σε 46-46, αλλά από εκεί και πέρα ηταν η σειρά του Απόλλωνα. Με τον Ζούμπο να βοηθά επιθετικά και τους Μάρκου-Αναγνωστόπουλο κάτω από το καλάθι, έκανε επι μέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκε 57-48 στο 29΄ και με 59-53 στο τέλος του δεκαλέπτου.
Στο 4ο δεκάλεπτο με την βοήθεια του κόσμου που δημιούργησε πολύ ζεστή ατμόσφαιρά, και με τους Ζούμπο-Χάϊκαλη να βοηθούν επιθετικά, προηγήθηκε με 66-53 στο 32΄ και 69-57 στο 36΄.
Σημαντική συνεισφορά και τα καλάθια του Γιάννη Μολφέτα ο οποίος βοήθησε να διατηρηθεί η διαφορά υπέρ του Απόλλωνα και μπορεί ο Πανελλήνιος με σερί 4-0 να μειώσει σε 73-68 στα 33΄΄ πριν το τέλος, όμως ο Απόλλων BSS ήταν ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με 74-68.
Δεκάλεπτα: 16-16, 33-36, 59-53, 74-68
Απόλλων BSS (Ψυχογιόπουλος): Ζούμπος 18 (5), Χαϊκάλης 11 (1), Αναγνωστόπουλος 10, Παπαφωτίου 7 (1), Μολφέτας 14 (1), Μάρκου 9, Γεραμάνης 2, Θανόπουλος, Μηλιτσόπουλος 3 (1), Αναστασόπουλος.
Πανελλήνιος (Σορώτος): Μιχάηλ 11 (1), Ζαρκαδούλας 8 (2), Κατιάκος 12, Καραχάλιος 7, Κοψιάς 10, Παπαζήσης 2, Λιαράκος 3 (1), Δρίτσας 5 (1), Λιβανός 8, Σγουρός 2, Αρφαράς.

26/10

ΓΣ Σοφάδων-ΝΕΟ Ληξουρίου 86-74

Ιόνιος Bevatron-Εθνικός Λιβαδειάς 73-91

Ηλυσιακός-ΕΑ Προμηθέας 2014 122-121 (β’ παράταση)

Απόλλων Πατρών BSS-Πανελλήνιος 74-68

ΑΕ Ν. Κηφισιάς- Αίολος Αγυιάς Πατρών 76-62

Ρεπό: ΚΟ Χολαργού

Ηλυσιακός-ΕΑ Προμηθέας 2014 122-121 (β’ παρ.)

Διαιτητές: Σπυρόπουλος Σπ.-Καλογερόπουλος-Δημουλάς

Δεκάλεπτα: 29-19, 54-41, 77-72, 98-98 κ.αγ. 112-112 α’ παρ. 122-121 β’ παρ.

Ηλυσιακός (Ασημακόπουλος): Φώτσης 28 (6), Μπέμπης 20 (6), Θεοδωρίτσης 8 (2), Γεωργοπαπαδάκος 24 (4), Τσατάς 15 (3), Αμβράζης 11, Βερτζάγιας 5 (1), Αρσενικός 5, Μηλαθιανάκης 4, Νικολαϊδης 2, Πούλης.

ΕΑ Προμηθέας Πάτρας 2014 (Ελευθεριάδης): Ίλιτς 30 (2). Μακαριάδης 10 (2), Σοϊλεμετζίδης 15 (5), Λάκοβ 22, Καλλιακούδας 9 (1), Καλημέρης 17, Σκληρός 10, Χριστόπουλος 2, Χρονόπουλος 6 (1), Τσίπας.

ΑΕ Ν. Κηφισιάς- Αίολος Αγυιάς Πατρών 76-62

Διαιτητές: Γεράνιος-Μαυρέλης-Τσουρή. Τα 10λεπτα: 18-16, 35-35 (ημ.), 54-50, 76-62.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΆ (Λαδικός): Θανάσσαινας, Σκούρτης 20 (3), Χατζηνικόλας 15, Καρυστινός, Παπανικολάου 11 (3), Μανούσος 10, Μοίρας 12 (2), Στασινόπουλος 2, Γκανιτσάνι-Νιρέντα, Μιχαλάκης, Πελέκης, Μέλιος 6.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ ( Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 9, Χονδρόπουλος 7 (1), Μαντίκος 4, Νιφόρας 4, Σίψας, Φραντζής 8 (2), Κ. Αθανασόπουλος, Μπαρδάκας 9, Οικονομίδης 10 (1), Χριστοφοράτος, Στόλλας, Οικονομόπουλος 11 (1).